Turistične nastanitve

Kaj je eko marjetica za turistične nastanitve in kakšna je korist, ki jo prinaša?

Znak EU za okolje je namenjen vsem vrstam ponudnikov nastanitev: hotelom ne glede na število zvezdic, termam, turističnim kmetijam, kampom, sobodajalcem in podjetjem, ki dajejo v turistični najem stanovanja (apartmaje). Pridobijo ga upravitelji, ki izpolnjujejo kriterije evropske komisije in poslujejo po trajnostnih načelih. Preverjanje okoljske prijaznosti poteka s preverjanjem meril, ki jih je Evropska komisija objavila v Uradnem listu EU februarja 2017.

Obveznih je 22 meril, sledi še 45 izbirnih. Ta so različno ovrednotena, število potrebnih točk je odvisno od dodatne ponudbe nastanitve (ponudba hrane, dobropočutnih storitev, prostorov za organizacijo prireditev ali zunanjih površin). Tako obvezna, kot izbirna merila so razdeljena na pet sklopov:

Splošno upravljanje

Osnovna načela trajnostnega delovanja so zbrana v trajnostni politiki podjetja. Merila v tem sklopu določajo zastavljanje trajnostnih načrtov, zbiranje povratnih informacij s strani gostov ter zaposlenih, vzdrževanje naprav, ki uporabljajo toplogredne pline in redno spremljanje porabe surovin in energentov.

Energija

V tehnično najzahtevnejšem sklopu se merila nanašajo na pridobivanje električne energije iz obnovljivih virov, učinkovitost sistemov ogrevanja in hlajenja, rekuperacijo toplotne energije ter učinkovitost svetil in gospodinjskih aparatov.

Voda

Drug tehnično zahteven sklop (še posebej pri nastanitvah s plavalnimi bazeni ali dobropočutnimi centri) se nanaša na omejevanje porabe v kopalnicah, zmanjševanje porabe hotelskega perila, porabo vode pomivalnih ter pralnih strojev, uporabo deževnice ali sive vode ter učinkovito namakanje rastlinja.

Odpadki in odpadna voda

Eno glavnih vodil eko marjetice je preprečevanje nastajanja odpadkov. Ta sklop natančneje opredeljuje preprečevanje odpadkov iz naslova prehranskih ali kozmetičnih izdelkov, predvideva ločevanje odpadkov na smiselne kategorije ter določa ponovno uporabo izrabljenih tekstilnih izdelkov in pohištva.

Ostalo

V zadnjem sklopu so zbrani okoljski ukrepi, ki ne spadajo v nobeno od zgornjih kategorij. Poudarek je na vključevanju lokalnega okolja v delovanje nastanitve, ob tem pa merila obravnavajo še preprečevanje kajenja, promoviranje okolju prijaznih prevoznih sredstev ter socialno politiko podjetja.


Svetovanje turističnim nastanitvam

Svetovanje podjetjem pri pridobitvi znaka eko marjetice

Na našem institutu podjetjem svetujemo z garancijo: zagotavljamo, da bomo vlogo pripravili tako, da bo ustrezala vsem pogojem za podelitev znaka EU za okolje in da bo podjetje znak za okolje dejansko prejelo.

Komu je svetovanje namenjeno?

Vsem ponudnikom nastanitev – ne glede na to, ali je lastnik, najemnik ali upravitelj objekta in ne glede na obliko gospodarske družbe. Za znak se torej lahko potegujejo hoteli, moteli, penzioni, turistične kmetije, planinske koče, kampi, glampi, mladinski hoteli, sobodajalci …

V procesu certificiranja preverjamo način upravljanja (managementa) z nepremičnino, ki mora biti prijazen do okolja in ljudi (gostov, zaposlenih in lokalne skupnosti). Nastanitve, ki ponujajo ljudem in okolju prijazne nastanitvene storitve, so torej primerne kandidatke za pridobitev eko marjetice.

Kaj svetovanje vključuje?

Ponudnika, ki nas najame, vodimo pri zbiranju obveznega dokaznega gradiva ter zanj v celoti pripravimo vlogo in jo predamo MOPE (ustanova, ki podeli certifikat). V celoti pripravimo tudi vse pomožne dokumente, ki jih mora podjetje priložiti vlogi in poskrbimo za certificiranje na terenu.

Cena svetovanja

Cena je odvisna od velikosti nastanitvenega objekta in števila zaposlenih (ali pogodbenih sodelavcev), ki v njem delujejo. Vabimo vas, da nas za izdelavo individualne ponudbe pokličete ali nam pišete.

Če želi isti ponudnik certificirati več nastanitvenih objektov, ponudimo za svetovanje za vse nadaljnje nastanitve 20 % popusta.


Izobraževanje zaposlenih

Podjetje, ki se prijavi za certificiranje, mora dokazati (obvezno merilo štev. 2), da so se zaposleni izobraževali za področje eko marjetice (seznam s podpisi udeležencev). Kot odlični poznavalci tematike zato ponujamo delavnice, na katerih zaposlene (in morebitne zunanje povabljene) seznanimo z osnovno filozofijo trajnostnega upravljanja nastanitev in merili eko marjetice.


Certificiranje turističnih nastanitev

Naš institut opravlja certifikacijske oglede turističnih nastanitev na terenu, kjer skupaj z upravitelji pregledamo izdelano dokumentacijo ter preverimo ustreznost objekta z merili znaka EU za okolje.

Ne glede na velikost podjetja zaračunamo stroške certificiranja v višini 500 EUR neto ter potne stroške (od Maribora do nastanitve in nazaj). Kadar certificiramo za istega ponudnika več objektov, nudimo za vsak nadaljnji objekt 20 odstotkov popusta.

Certificiranje vključuje pregled urejenega pisnega materiala (dokazno gradivo mora biti v prilogi urejeno po posameznih merilih).